Először termeltek 3500 megawatt felett az ipari naperőművek
- Jó hírek, Zöldenergia
- 2025. március 7.
- 0
Kedden hajszálra megközelítették, szerdán már jócskán felülmúlták a 3,5 gigawattos negyedórás termelést a nagyobb hazai napelemes rendszerek - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) Facebook-oldalán.
Két hétig sem tartotta magát az idén először február végén megdöntött ipari naperőművi örökrekord. 2025. március 5-én korábban sosem látott negyedórás adatot produkáltak az 50 kW feletti létesítmények. A hitelesített új csúcs 3614 megawatt, az ipariak a déli harangszó előtti negyedórában hozták össze az aktuális rendszerterhelés kis híján 80 százalékára rúgó értéket.

Szerdán déltájban rekordot döntött a háztartási és saját célra termelő naperőművek becsült mutatóival együtt számolt összes napelemes teljesítmény is 5856 megawattal az EM közlése szerint. A mára már 7757 megawatt beépített naperőművi kapacitásnak köszönhetően újabb csúcsok hosszú sorára lehet számítani tavasszal és nyáron.
Magyarország Európa legmagasabb napelemes részarányával büszkélkedhet a belföldi áramtermelésben. Rajtunk kívül csak Hollandia mondhatta el magáról tavaly, hogy a naperőművek a csúcstermelési időszakokban több mint hetven napon fedezték az áramigények több mint 80 százalékát
– írták.
Kiemelik: a lendületes napelemes felfutás kiegyensúlyozása érdekében korszerű, rugalmasan szabályozható gázerőművek épülnek, gyors ütemben bővítik az energiatárolói kapacitásokat.
Az időjárás- és napszakfüggő megújulók mellett a földhő és a biogáz fokozott hasznosításával is tesznek az energiaszektor zöldítése, a környezet megóvása érdekében – közölték.
- Tényleg kiszáradhat a Velencei-tó? Egyre aggasztóbb a helyzet
- Ez a növény egyszerre gyomelnyomó, talajjavító és méhcsalogató
- Holtágakba és védett területekre érkezik a víz – országos program zajlik
- Vidéki élet: álom vagy kompromisszum? Amit költözés előtt tudni érdemes
- Meglepő felfedezés: a mangroveerdők természetes víztisztítóként működnek
- Néhány apró változtatással igazi természetbarát kertet hozhatsz létre
2026. június 6.
Döbbenetes mennyiségű illegális szemét került elő az erdőkből
2026. június 3.