A Svájci Alap támogatásával fejlesztik tovább a mórahalmi geotermikus rendszert
- Zöldenergia
- 2025. március 6.
- 0
A Svájci Alap támogatásával továbbfejlesztik a mórahalmi geotermikus rendszert, a projektnek köszönhetően újabb közintézmények fűtését biztosítja majd megújuló energia - közölte Nógrádi Zoltán polgármester (Fidesz-KDNP) csütörtökön a Csongrád-Csanád vármegyei kisvárosban.
A politikus a kezdeményezést bemutató sajtótájékoztatón elmondta, a projekt célja a Mórahalmon megvalósuló „geotermikus mintaváros” koncepció továbbfejlesztése, a fogyasztói kör bővítése, a hőforrás-gazdálkodás hatékonyságának, rugalmasságának és stabilitásának növelése mellett a hő- és vízgazdálkodás javítása.
A 603 millió forintos projekt költségeiből 507 millió forintot fedez svájci és hazai kormányzati támogatás, a fennmaradó részt az önkormányzat biztosítja – tudatta a polgármester.
A beruházás során új távvezetéket építenek a városban, hat új hőközpontot alakítanak ki és 19 meglévő hőközpontot korszerűsítenek. A Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvánnyal és a Magyar Akkumulátor Szövetséggel együttműködve szemléletformáló programokkal és oktatási tevékenységgel segítik a Mórahalmon kialakított modell országos hasznosítását
– közölte Nógrádi Zoltán.
Jean-Francois Paroz, a Svájci Államszövetség budapesti nagykövete elmondta, a Svájci-Magyar Együttműködési Programot az országon belüli egyenlőtlenségek felszámolása érdekében hívták életre. A mórahalmi a geotermikus energia hatékonyabb hasznosítása érdekében kiírt pályázat 11 győztes projektjének egyike.
A nagykövet hangsúlyozta, Magyarországnak rendkívül kedvezőek az adottságai a geotermikus energia hasznosítása terén. A mórahalmi projekt során gyűjtött tapasztalatok segítik a svájci települések energiafüggetlenségének erősítését is.
Korponai Gergő, a Nemzeti Irányító Hatóság vezető helyettese elmondta, a Svájci Alap három kiemelt projekt és hét program megvalósítását támogatja. A programok egyike a geotermia hasznosítását segíti.
Mórahalom élen jár a geotermikus energia felhasználásában, az önkormányzat az elmúlt években uniós és más nemzetközi, továbbá hazai támogatással számos projektet megvalósított.
A fejlesztés révén hat újabb közintézményt kapcsolnak be a távhőhálózatba, valamint megújul a Szent Erzsébet Gyógyfürdő távhőközpontja, amelynek automatizálásával javul az energiafelhasználás hatékonysága – közölte a szakember.
- Kevesebb ritkítás, rendezettebb vetés – így segíthet a vécépapírguriga
- A holtfák rejtett lakója: így segíti a természetet az orrszarvúbogár
- Világszinten is egyedülálló természetvédelmi siker Magyarországon
- Döbbenetes mennyiségű illegális szemét került elő az erdőkből
- Hasonlítanak, mégis egészen más az életük – rózsabogár vagy zöld cserebogár?
- A túlbetonozás ára: termőföldet, vizet és hűvösebb városokat veszítünk
2026. június 13.
Kisebb döntések, nagyobb változás: így alakulhat át Európa étrendje
2026. június 12.
Átalakíthatja az autózást az E20-as benzin megjelenése
2026. június 12.
Nem lesz elég, hogy „lebomló” – szigorodnak a biohulladék szabályai
2026. június 11.