Világméretű energia-átmenet közös célokkal

Megosztás:

A Világgazdasági Fórum tanulmánya a globális energia-átmenet útjait vette górcső alá.

Az energia-átmenettel kapcsolatban a tanulmány kiemeli, hogy ez nem pusztán a fosszilis tüzelőanyagok megújuló energiaforrásokra történő lecseréléséről szól, hanem olyan rendszerszintű átalakulást idéz elő, amely iparágakat, gazdaságokat és társadalmakat alakít át világszerte. A világ országai hatalmas erőforrásokat fektetnek be a zöld energiába, ám ország-sajátosságaik alapján eltérő stratégiákat követnek. Kína például 2023-ban 700 milliárd dollárt fordított az energia-átmenetre, míg Brazília egy gyorsított zöld szabadalmi rendszert vezetett be a fenntartható technológiák ösztönzésére.

Innováció és ipari átalakulás

Az energia-átmenet során egyes országok az ipari innovációra építenek. Anglia például nagyszabású széndioxid-leválasztási és –tárolási projekteket indított, amelyeket a kormány 21, 7 milliárd fonttal támogat. A HyNet North West projekt az egykori gázmezők felhasználásával évente 10 millió tonna CO2 leválasztását célozza 2030-tól. A leválasztott CO2-t a Liverpool-öbölben található kimerült gázmezőkben fogják tárolni. Ezek a mezők összesen mintegy 200 millió tonna széndioxid-tárolására alkalmasak, jelentősen hozzájárulva Nagy-Britannia dekarbonizációs céljaihoz. Becslések szerint ez a projekt 2050-ig 17 milliárd font gazdasági hasznot hoz és munkahelyeket teremt. Ez a projekt a kormányzat és a magánszektorbeli partnerek összehangolt munkájával valósul meg.

K+F és nemzetközi együttműködés

A kutatás-fejlesztés (K+F) döntő szerepet játszik a tiszta energiára való áttérésben. Kína évente 4-6 milliárd dollárt fordít a zöld energiára irányuló K+F-re, és ennek eredményeként a világ vezető napelem- és energiatárolási technológia-szállítójává vált. Emellett 2023-ban üzembe helyezte a világ első kis moduláris atomreaktorát, ily módon a 4. generációs nukleáris technológia egyik úttörőjévé vált.

Ugyanakkor a tanulmány kifejti, hogy a globális energia-átmenet kulcseleme a nemzetközi együttműködés. Jól példázza ezt Chile és Németország hosszú távú partnersége a fenntartható energiafejlesztésre, amelynek keretében Németország 9,76 millió dollárt biztosított Chilének az e-üzemanyagok fejlesztésére, elősegítve az ország megújuló energia beruházásait. Chile 2021-ben 3,4 milliárd dolláros külföldi befektetést vonzott, és ennek eredményeként az ország áramtermelésének több mint az 55 százalékát 2022-re a megújuló energiaforrások szolgáltatták.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük