Természetvédelmi fejlesztés indul a Duna-Dráva Nemzeti Parkban
- Környezetvédelem
- 2025. július 23.
- 0
Mintegy 800 millió forintból indul természetvédelmi területkezelési infrastruktúra-fejlesztés a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság működési területén – jelentette be Rácz András, természetvédelemért felelős államtitkár Barcson a Dráva Kapu Bemutatóközpontban, a projekt nyitórendezvényén az Agrárminisztérium (AM) tájékoztatása szerint.
Az államtitkár kiemelte, hogy a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság négy projektje összesen 2,8 milliárd forint támogatásban részesül, ezek közül most egy 800 millió forintos fejlesztés indul a KEHOP Plusz program keretében.
A beruházás célja a természetvédelmi állattartás feltételeinek javítása, az eszköz- és géppark korszerűsítése, valamint a vizes élőhelyek megőrzése.
Ismertetése szerint a fejlesztés hat helyszínt érint, és több száz hektár védett, illetve Natura 2000 gyepterület fenntartását segíti.
A projekt része a darányi homoki gyepek rekonstrukciója, a Riha-tónál lévő vízi műtárgy cseréje, valamint gépek és eszközök beszerzése is. A hagyományos tájhasználati formák, mint a legeltetés és a kaszálás, újra kulcsszerepet kapnak a fenntartható természetvédelemben.
Rácz András hangsúlyozta, hogy a természetvédelmi fejlesztések az állami természetvédelem gerincét alkotják. Ezek a beruházások nemcsak a természeti értékek fennmaradását segítik elő, hanem erősítik a vidék gazdaságát és közösségeit is.
Hozzátette, hogy
a 2021-2027 közötti időszakban országosan 42 milliárd forint áll rendelkezésre természetvédelmi célú fejlesztésekre, amelyből csak 2025-ben 60 kiemelt projekt valósul meg, amelyek több mint 70 ezer hektár védett területet érintenek.
A mostani projekt előkészítése 2027 januárjára zárul le, a megvalósítás befejezése pedig 2029 őszére várható.
A fejlesztés jelentős mértékben járul hozzá a térség természetvédelmi célú területkezelésének hatékonyságához, és biztosítja, hogy az őshonos fajok fennmaradásához szükséges környezeti feltételek hosszú távon is fennálljanak – tájékoztatott a szaktárca.
- Ez a növény egyszerre gyomelnyomó, talajjavító és méhcsalogató
- Tényleg kiszáradhat a Velencei-tó? Egyre aggasztóbb a helyzet
- Holtágakba és védett területekre érkezik a víz – országos program zajlik
- Vidéki élet: álom vagy kompromisszum? Amit költözés előtt tudni érdemes
- Meglepő felfedezés: a mangroveerdők természetes víztisztítóként működnek
- Néhány apró változtatással igazi természetbarát kertet hozhatsz létre
2026. június 6.
Döbbenetes mennyiségű illegális szemét került elő az erdőkből
2026. június 3.