Mennyit spórolhatunk évente napelemmel?

Megosztás:

A napelemes rendszerek ma már egyre szélesebb körben alkalmazhatók a városi társasházaknál, nyaralóknál és az elektromos autók töltésénél is. A napelemek használatával tekintélyes összegeket is megspórolhatunk. Egy közepesen fogyasztó háztartás évente akár 150—200 ezer forintot is megtakaríthat napelemekkel. Ha a háztartás az elektromos autóját is napenergiával tölti fel, akkor további 300—500 ezer forintot takaríthat meg. A spórolás kiterjedhet a kisebb nyaralókra is, ahol szintén elérhető a napenergia. Minimális hozzáértéssel és barkácsolással már 150—200 ezer forintból kiépíthető egy kisebb szigetüzemű napelemes rendszer, amely ingyenes tiszta energiával látja el a háztartásunkat.

A napelem viszonylagosan olcsó is lehet. Egy átlagos magyar háztartás havi villanyszámlája gyakran meghaladja a 10—15 ezer forintot, ami évente 120—180 ezer forintos kiadást jelenthet. Egy jól megtervezett rendszer viszont a háztartás teljes áramfogyasztását fedezheti. A rendszer kiépítése magasabb kezdeti befektetést igényel, de hosszú távon ez a beruházás az elérhető támogatások miatt megtérül, és közben a környezetnek is jót tesz. Ráadásul a napelemes rendszerek 25—30 évig is működhetnek, eközben jelentősen csökkentve a rezsiköltségeket.

A napelemekkel kapcsolatos tévhit, hogy családi házakban nem működhetnek jól. Egyre több társasház dönt a közös napelemes rendszer kiépítése mellett. A lakóközösség közösen fektet be a rendszer kiépítésébe, és a megtermelt energiát megosztva használja fel. Különösen előnyös megoldás ez azok számára, akik elektromos autót használnak, mivel az így megtermelt árammal egy egész társasház autóinak a töltése is megoldható.

A napelemes rendszerek a lakóházakon túl előnyöket kínálnak azok számára is, akik egy nyaralót szeretnének árammal ellátni. A már említett kisebb szigetüzemű napelemes rendszer 200 ezer forintból kiépíthető, és elég energiát szolgáltathat az alapvető eszközök — például a világítás és hűtőszekrény — üzemeltetéséhez. Ezek a rendszerek általában 12V, 24V vagy 48V-os akkumulátorokkal működnek, és inverter segítségével akár 220V-os áramot is előállíthatnak. A telepítési és biztonsági szempontok betartásával kialakított rendszerekkel az energiatárolásnak köszönhetően akkor is használhatunk áramot, amikor nem süt a nap.

Az otthoni napelemekkel feltöltött elektromos autó jelentősen csökkentheti az autózási költségeket. Egy elektromos autó átlagosan 15kWhenergiát fogyaszt 100 km megtételéhez. A háztartásban termelt áram felhasználásával 100 km megtétele csak 1050 forintba kerül. Egy hasonló kategóriájú benzines autóval ugyanaz a távolság kétszer vagy háromszor nagyobb összegbe kerül.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük