Tízszer annyi újratölthető csomagolás 2030-ig
- Környezetvédelem
- 2025. április 2.
- 0
A január végén kihirdetett és 2026 augusztusában életbe lépő új uniós csomagolási szabályozás előírja, hogy 2030-ig minden csomagolásnak vagy újra hasznosíthatónak vagy újra feldolgozhatónak kell lennie. A változások nem azonnal, hanem ütemezetten lépnek életbe.
Kertész-Káldosi Zsuzsa, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének szakmai igazgatója arról számolt be az InfoRádiónak, hogy míg a jelenlegi irányelvvel a csomagolás területén a tagállamoknak volt lehetőségük saját országuk sajátosságaihoz igazítani a megvalósítást, addig most egységes uniós szabályozási rendszert vezetnek be. Jelenleg az Unióban évente fejenként 186 kg csomagolási hulladékot „termelünk”, és ennek kevesebb, mint a 40 százaléka hasznosul. Az új szabályozás szerint úgy tervezik meg a csomagolóanyagokat, hogy csak a minimális mértékben kelljen felhasználni, és teljesen újrahasznosítható anyagösszetételt tartalmazzon.
Lefordítva a hétköznapok nyelvére, ez azt jelenti, hogy 2030-ra tízszer annyi újratölthető csomagolást kell majd hazavigyünk, mint most. A jelenleg visszaváltható műanyag palackokat a rendszer nem használja újra, csak az anyagát hasznosítja. A jövőben viszont az újratölthető csomagolások kerülnek előtérbe.
A zacskóknál több lehetőség adódik, de főként a lebomló anyagúakat alkalmazzák majd, és például a zöldség-gyümölcs esetében minimalizálni fogják a zacskóhasználatot. A csomagolás mérete is csökkenni fog, a hangsúly a szelektív hulladékgyűjtésről a terméktervezésre kerül át.
- Ez a növény egyszerre gyomelnyomó, talajjavító és méhcsalogató
- Tényleg kiszáradhat a Velencei-tó? Egyre aggasztóbb a helyzet
- Néhány apró változtatással igazi természetbarát kertet hozhatsz létre
- Nem csak a komposzt segít: a zöldtrágya csodát tehet a talajjal
- Holtágakba és védett területekre érkezik a víz – országos program zajlik
- Vidéki élet: álom vagy kompromisszum? Amit költözés előtt tudni érdemes
2026. június 6.
Döbbenetes mennyiségű illegális szemét került elő az erdőkből
2026. június 3.