Idén is pályázhatnak a kerékpárosbarát címre az önkormányzatok és munkaadók
- Környezetvédelem
- 2025. július 22.
- 0
Az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) a KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézettel idén is meghirdeti Kerékpárosbarát Település és Kerékpárosbarát Munkahely pályázatát – jelentette be az MTI-hez eljuttatott közleményében a minisztérium.
A címet tavaly megvalósított fejlesztéseikkel és szemléletformálási erőfeszítéseikkel nyerhetik el az önkormányzatok és munkaadók. A pályázatokat 2025. szeptember 30-ig lehet beadni, az eredményhirdetés pedig novemberben várható – tették hozzá.
A települések és munkahelyek kulcsszerepet játszanak a kerékpározás lehetőségeinek a kiterjesztésében, mivel megteremtik a kerékpárosbarát környezetet, amely biztonságos és kényelmes feltételeket biztosít és ösztönzik ezt a közlekedési formát utak építésével és programok szervezésével.
Emlékeztettek arra, hogy a közlekedésért felelős tárca 2006-ban indította útjára a Kerékpárosbarát Település és Kerékpárosbarát Munkahely pályázatát azzal a céllal, hogy a döntéshozók és városvezetők összehangolt erőfeszítéseinek köszönhetően új lehetőségek nyíljanak a kerékpározás népszerűsítésében azzal, hogy pozitív példák, előremutató megoldások legyenek elismerve és széles körben váljanak ismertté. A cél, hogy a kerékpározás elterjedtebb legyen a munkába járás és az egészséges életmód előtérbe helyezése érdekében.
Az elmúlt években Magyarországon bővültek a kerékpározás lehetőségei, és a jövőbeni tervek is a zöldebb, fenntarthatóbb közlekedés irányába mutatnak. A kerékpározás ma már nemcsak szabadidős tevékenység, hanem kulcsfontosságú eszköz a közlekedés környezetbarátabbá tételében. Segít a szén-dioxid-kibocsátás, valamint lég- és zajszennyezés csökkentésében, illetve mérsékeli a forgalmi dugókat és a parkolási nehézségeket.
Kiemelték:
jelenleg több mint harminc település, cég illetve közintézmény viselheti a kerékpárosbarát címet, az új kiírás lehetőséget ad másoknak is, hogy pályázhassanak előző évi kerékpáros fejlesztéseikkel és szemléletformálási erőfeszítéseikkel.
A 17. alkalommal meghirdetett Kerékpárosbarát Település és Kerékpárosbarát Munkahely pályázat célja, hogy felkutassa és feldolgozza az önkormányzatok és munkahelyek által 2024-ben alkalmazott pozitív kerékpárosbarát példákat és megoldásokat, majd ezeket mintaként átadja, illetve jutalmazza a rendszerszerű fejlesztéseket.
Azok a pályázók nyerhetik el a „Kerékpárosbarát” fokozatot, akik jelentős lépéseket tettek környezetük biztonságosabbá és „zöldebbé” tételéért és pozitív példaként szolgálnak mások számára.
Részletezték, a „Kerékpárosbarát” címre községek, nagyközségek, városok, megyei jogú városok és fővárosi kerületek pályázhatnak. A munkahelyek közül a multinacionális vállalatok, nagyvállalatok, kis- és középvállalkozások, valamint közintézmények jelentkezhetnek.
A nevezések 2025. szeptember 30-ig adhatók be elektronikus úton a KTI Nonprofit Kft. honlapján elérhető online pályázói felületen keresztül, ahol a részletes pályázati kiírás is megtalálható – hívta fel a figyelmet az ÉKM.
- Kevesebb ritkítás, rendezettebb vetés – így segíthet a vécépapírguriga
- A holtfák rejtett lakója: így segíti a természetet az orrszarvúbogár
- Világszinten is egyedülálló természetvédelmi siker Magyarországon
- Döbbenetes mennyiségű illegális szemét került elő az erdőkből
- Hasonlítanak, mégis egészen más az életük – rózsabogár vagy zöld cserebogár?
- A túlbetonozás ára: termőföldet, vizet és hűvösebb városokat veszítünk
2026. június 13.
Kisebb döntések, nagyobb változás: így alakulhat át Európa étrendje
2026. június 12.
Átalakíthatja az autózást az E20-as benzin megjelenése
2026. június 12.
Nem lesz elég, hogy „lebomló” – szigorodnak a biohulladék szabályai
2026. június 11.