Az egyik legfontosabb eszköz a környezeti nevelés

Megosztás:

Az egészséges környezet megóvásában az egyik legfontosabb eszköz a környezeti nevelés - hangsúlyozta Raisz Anikó, az Energiaügyi Minisztérium (EM) környezetügyért felelős államtitkára a Zöld Óvoda pályázat címátadó ünnepségén, Budapesten.

Megnyitó beszédében az államtitkár kiemelte, a környezeti kihívások mindenki életét, jövőjét közvetlenül befolyásolják, ezért együtt kell dolgozni, hogy a társadalom felismerje, a megoldás kulcsa a társadalmi szemlélet formálásában, a jövő generációjának megfelelő nevelésében van.

Kifejtette, a globális környezeti problémák, köztük a klímaváltozás, a környezetszennyezés, az erőforrások szűkülése mindenkinek kihívást jelentenek, ezek nemcsak a felnőttekre, de a gyerekekre is jelentős terhet rónak. Ezért rendkívül fontos, hogy a környezeti nevelés már kisgyerek korban elkezdődjön. Fel kell készíteni őket, hogy elkerüljék a hibákat, felhasználják a tudást és a jó gyakorlatokat a környezet megóvása érdekében – tette hozzá.

Az államtitkár szólt arról, a fiatalok környezettudatosságának növelése, a természettel való kapcsolatuk erősítése a fenntarthatósági nevelés alapvető eszközei, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy az emberiség sikeresen kezelje a jövőben a környezeti kihívásokat. Ebben a munkában a család az első, de az elsők között vannak a Zöld Óvodák is, mert munkájukkal megismertetik a gyerekeket a fenntarthatósággal, a természet szépségeivel, a törvényszerűségekkel.

A játékos, élményalapú foglalkozásokon a gyermekek felfedezhetik a közvetlen környezetüket, segítséget kapnak a természethez való megfelelő hozzáálláshoz, a tisztelet kialakításához. A fenntarthatósági neveléssel olyan értéket is közvetíteni lehet, mint például a felelősségvállalás, a takarékoskodás az erőforrásokkal

– fűzte hozzá.

Raisz Anikó elmondta, a Zöld Óvoda cím az óvodai környezeti nevelés erkölcsi elismerését jelenti. Fontos, hogy a Zöld Óvodákban dolgozó óvodapedagógusok megvalósíthassák a fenntarthatósági célt kitűző nevelési elképzeléseiket. A Zöld Óvoda programon keresztül erős kapocs alakul ki a gyerekek és a természet között, amely meghatározza a természeti környezethez való hozzáállásukat.

Az államtitkár felidézte, hogy 2006-ban az első Zöld Óvoda pályázaton 209 nyertes óvoda teremtette meg az alapját a magyarországi Zöld Óvodák hálózatának. A 2024. évi pályázaton 238 óvoda nyerte el a Zöld Óvoda minősítést. Ezzel együtt jelenleg 1223 Zöld Óvoda tagja a hálózatnak, így Magyarországon minden negyedik gyerek Zöld Óvodába jár.

Az Energiaügyi Minisztérium elkötelezett a fenntarthatósági nevelés és környezettudatosság mellett. A környezetnevelési programot szinte minden korosztálynál támogatják. A fenntartható fejlődés csak együtt, a társadalom bevonásával valósítható meg, Fontos védelmezni a következő nemzedék életfeltételeit is, és megadni számukra azt a tudást, amellyel majd ők is képesek lesznek a jó döntéseket meghozni – mondta Raisz Anikó.

Az Energiaügyi Minisztérium és a Belügyminisztérium által meghirdetett pályázaton a „Zöld Óvoda” mellett „Címmegtartó Zöld Óvoda” és „Örökös Zöld Óvoda” cím elnyerésére is pályázni lehetett június 20. és szeptember 30. között.

A 2024. évi Zöld Óvoda pályázaton 238 óvoda nyerte el a Zöld Óvoda minősítést, 92 óvoda először, 31 másodszor, 44 harmadszor pályázott sikeresen, 17 pályázó a Címmegtartó Zöld Óvoda és 54 az Örökös Zöld Óvoda címet kapta meg. A pályázó óvodáknak a felhívásban meghatározott kritériumrendszer alapján önértékelést kellett készíteni, amelyben ismertették az óvodában folyó, a fenntartható fejlődés elvei szerinti tevékenységek tartalmát, a környezeti nevelés szintjét, az ahhoz kapcsolódó tevékenységek jellemzőit, a fenntarthatóság szempontjai szerinti működtetést.

Amennyiben egy óvoda három alkalommal elnyerte a Zöld Óvoda címet, megpályázhatja a visszavonásig érvényes Címmegtartó Zöld Óvoda vagy az Örökös Zöld Óvoda címet – olvasható a 2024. évi pályázat eredményeit összefoglaló tájékoztatóban.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük