Áder János: a kedvezőtlen folyamatok visszafordításáról is érdemes beszélni
- Jó hírek, Környezetvédelem
- 2025. május 6.
- 3
- 0

Nem csak a problémákról, de a kedvezőtlen folyamatok visszafordításáról is érdemes beszélni – mondta Áder János volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke a 10. nemzetközi természetfotó- és filmfesztivál kapcsán a Kék bolygó című podcaston közzétett legújabb adásában.
Áder János a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető beszélgetésben felhívta a figyelmet: május 15-től 18-ig ezúttal Veszprémben tartják a Planet Lens Nemzetközi Természetfotó- és Filmfesztivált.
Beszélgetőtársa, a filmfesztivál zsűrijének elnöke Gózon Ákos, az Élet és Tudomány, valamint a Természet Világa főszerkesztője elmondta: Veszprém új helyszín, eddig Gödöllőn volt a rendezvény. Idén 45 országból neveztek pályázók. A filmeket négy kategóriába sorolják: lesznek nagy klasszikus természetfilmek, rövidfilmek, animáció és külön a Kárpát-medence értékeit bemutató filmek.
A természetfotókon belül is lesz nemzetközi és Kárpát-medencei kategória. A filmek 6 helyszínen láthatók Veszprémben, majd pedig a közmédiában és az interneten megtekinthető a program egy része, a díjazottak mindenképpen.
Gózon Ákos szerint a rendezvényen fiatalok, idősek, családok egyaránt találnak őket érdeklő programokat. A fesztiválon távoli nézőpontok is megjelennek, például egy indonéz filmben édesanya és gyermeke beszélget a jövőről, egy másik alkotás Svédország tájainak változását mutatja be egy magyar szemével.
Az esemény kiemelt témája a biodiverzivitás. A Hévízi tó élővilágának változását bemutató Dzsungel a víz alatt című alkotás nyomon követi, ahogy a külföldről érkező idegen élőlények elfoglalják az élőhelyet, ahogyan kialakul egy teljesen új életközösség a víz alatt, mintha egy új kontinensen járnánk – mondta a zsűri elnöke.
Áder János fontosnak nevezte, hogy ezekről a folyamatokról jól dokumentált tudás maradjon fenn.
Gózon Ákos elmondta: bővül a természetfilmek gondolatvilága, megközelítési módja. A hagyományos természetfilm még elsősorban a szép látványra épített, ez azonban egyre inkább kiegészül oktatási céllal, figyelemfelhívó, megoldásokat kereső megközelítéssel. Az alkotók nemcsak leírják a táj változásait, de megpróbálnak megoldásokat is keresni.
Jó példa erre egy magyar film, amely természetes vizeink pusztulásának megállításáról szól. A magyarországi természetes állóvizek 80-90 százaléka az elmúlt 1-2 évtizedben eltűnt, kérdés, hogy ezt miként lehet megállítani.
Áder János kijelentette: rokonszenves a nézők számára, ha nemcsak a problémákról, ökológiai változások következményeiről van szó.
„A dráma mellett jó, hogyha azt is meg tudjuk mutatni, hogy van-e mozgásterünk, tudunk-e ezen a helyzeten változtatni, tudjuk-e a romlást mérsékelni, vagy esetleg visszafordítani a kedvezőtlen folyamatokat„ – tette hozzá.
- Zöld Magyarország: 50 millió facsemete évente!
- A Föld napja – Közösen ültetett fát Németh Szilárd és Nyitrai Zsolt
- Több mint 440 milliárd forint értékben pályázhatnak vállalatok
- A Svájci Alap támogatásával fejlesztik tovább a mórahalmi geotermikus rendszert
- Böjtöléstől mulatságig: a húsvéti ünnepkör története
- Az UBM üzembe helyezte a mintegy 1,8 milliárd forintból felépített nyírmeggyesi naperőművét
2025. május 6.
Az egyik legfontosabb eszköz a környezeti nevelés
2025. május 5.
Tájegységi központ épül Tardoson a Gerecse jövőjéért
2025. május 5.