A következő évtizedek a növekvő energiaigény kielégítéséről szólnak
- Zöldenergia
- 2025. szeptember 21.
- 0
A népesség növekedése miatt a következő évtizedek a növekvő energiaigény kielégítéséről szólnak majd – emelte ki Áder János volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Alapítvány kuratóriumi elnöke Kapuváron, a Páli Szent Vince Iskolaközpont diákjainak tartott előadásában.
Áder János hangsúlyozta, hogy alapvető fontosságú, hogy miként lehet ezt a növekvő energiaigényt kisebb klímalábnyom mellett kitermelni. Ebben fontos szerepe van az atomenergiának. Elmondta, hogy a világon felhasznált energiamix 80 százaléka fosszilis energia, vagyis gáz, olaj és szén. A maradék 20 százalékon osztozik egyebek mellett az atom-, a víz-, a szél- és a napenergia.
Magyarországnak egyetlen működő szénerőműve van, a mátrai, amely a hazai villamosenergia-igény 10 százalékát állítja elő, és a szén-dioxid-kibocsátás 10 százalékáért felel. Döntés született arról, hogy a működése ebben a formában megszűnik, ugyanakkor a 10 százaléknyi energiát elő kell állítani. Ennek érdekében napelemeket telepítettek, hamarosan épül egy gázerőmű, és lesz egy biohulladékot és kommunális hulladékot hasznosító erőmű is. Ez a három együtt ugyanazt a mennyiségű energiát fogja előállítani, mint a lignites erőmű.
Áder János beszélt arról is, hogy Magyarországon az elmúlt 5 esztendőben évente megduplázódott a naperőművi kapacitás, ami jelenleg 7000 megawatt, és 12 ezerre fog növekedni. Kiemelte, hogy atomenergia nélkül a párizsi klímacélok, vagyis a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése nem érhető el, így szükség van Paks 2-re.
Áder János szerint a világon mindenhol azon dolgoznak, hogy megoldják az energiatárolás problémáját. Kitért arra is, hogy míg 1950-ben 2,5 milliárd ember élt a földön, addig ma már 8 milliárdnál is több. Nőtt a fogyasztás is, ami növekvő klíma- és környezeti lábnyommal jár. A vízfogyasztás kétszer, az energiafogyasztás háromszor gyorsabban nő, mint a népesség.
Az energiaigényre kitérve a volt köztársasági elnök arról beszélt, hogy a lakások és az ipar energiafelhasználása mellett a közlekedés, az élelmiszerhulladék-termelés, az internethasználat és ezzel párhuzamosan a szerverparkok működése is meghatározó tényezők. Utóbbiról azt mondta, hogy ezek működése várhatóan megduplázódik. Az elektronikai eszközökről szólva arról számolt be, hogy 2021-ben a kidobott elektronikai eszközök mennyisége nagyobb volt, mint a kínai nagy fal össztömege.
A Kék Bolygó Alapítvány kuratóriumi elnöke a diákoknak azt fogalmazta meg útravalóként, hogy nem a globális megoldásokra kell várni tétlenül, hanem egyénileg is keresni kell azokat a megoldásokat, amelyekkel csökkenteni lehet az egyéni energiaigényt. „Fontos a teremtett világunk megőrzése!” – zárta gondolatait Áder János.
Forrás: greendex.hu
- Kevesebb ritkítás, rendezettebb vetés – így segíthet a vécépapírguriga
- A holtfák rejtett lakója: így segíti a természetet az orrszarvúbogár
- Világszinten is egyedülálló természetvédelmi siker Magyarországon
- Döbbenetes mennyiségű illegális szemét került elő az erdőkből
- Hasonlítanak, mégis egészen más az életük – rózsabogár vagy zöld cserebogár?
- A túlbetonozás ára: termőföldet, vizet és hűvösebb városokat veszítünk
2026. június 13.
Kisebb döntések, nagyobb változás: így alakulhat át Európa étrendje
2026. június 12.
Átalakíthatja az autózást az E20-as benzin megjelenése
2026. június 12.
Nem lesz elég, hogy „lebomló” – szigorodnak a biohulladék szabályai
2026. június 11.