Zöld hidrogén a fenntarthatatlanság csapdájában

Megosztás:

Az Európai Unió jelenleg évente 7 millió tonna hidrogént termel, ennek azonban csak a 0, 3 százaléka minősül ”zöldnek”.

A hidrogén előállításának több módja van, ezek közül csak a megújuló energiaforrásokkal, vízbontással (elektrolízissel) előállított hidrogén „zöld”. Lóránt Károly mérnök-közgazdász a Makronom.eu oldalon utalt rá, hogy az Unió célja, hogy 2030-ig az éves hidrogéntermelést 10 millió tonnára növelje, miközben gigászi infrastrukturális fejlesztéseket szeretne megvalósítani. Kérdés, megéri-e ezt az energiaigényes utat választani?

Méregdrága zöld technológia

A szerző szerint jelenleg a világon évente 97 millió tonna hidrogént állítanak elő, azonban ennek a 99 százaléka fosszilis energiaforrásokból származik, tehát szén-dioxid kibocsátással jár. A környezetbarát zöld hidrogén előállítása még mindig elenyésző arányú és rendkívül drága.

A megtermelt zöld hidrogént tárolni és szállítani kell, ami igen bonyolult és költséges folyamat. Cseppfolyós formában mínusz 253 C-fokra kell lehűteni a tároláshoz. Az eredeti térfogatának a töredékére sűrítik akár 700 bar nyomáson, a csővezetékes szállításához pedig jelentős kiadással járó speciális acélötvözetek és hőszigetelés szükséges.

Az EU hatalmas, főként a zöldhidrogén-gazdaságot megalapozó infrastruktúra-fejlesztéseket tervez, amelyek közül elég, ha csak a European Hydrogen Backbone-et említjük. Ez a fejlesztés egy 40 000 kilométeres európai hidrogénvezeték-hálózat kiépítését jelenti 2040-re, mintegy 43—81 milliárd eurós becsült költséggel.

Mennyi az annyi?

Németországban 2022-ben üzembe helyezték az első hidrogén meghajtású vonatflottát, amely egy feltöltéssel 1 000 kilométert képes megtenni. A gond csak az, hogy a vonatok nem zöld hidrogénnel, hanem fosszilis eredetű üzemanyaggal működnek. A költséges üzemeltetés és a bizonytalan hidrogénellátás miatt gyakran dízelvonatokkal helyettesítik a vonatokat.

A hidrogéngazdaság célja a fosszilis üzemanyagok kiváltása, és a széndioxid-kibocsátás csökkentése. Azonban az ezzel kapcsolatos tervek többsége jórészt olyan politikai döntésekből áll, amelyek mögött nincsenek gazdaságossági számítások. A Manhattan Institute szerint a zöld hidrogén előállításának a költsége 4—9 dollár lesz, viszont az amerikai kormány célja elérni az 1dollár/kg összeget. A hidrogén előállítása több energiát emészt fel, mint amennyit visszaad, így az energia-megtérülése 1-nél kisebb, tehát gazdaságilag nem fenntartható.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük