Természetismereti programok a Nyíregyházi Egyetemen a madarak és fák napján
- Környezetvédelem
- 2025. május 8.
- 0
A madarak és fák napja alkalmából szervezett eseményen a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, valamint a Nyírerdő Zrt. Pál Miklós Erdészeti Erdei Iskola közreműködésével változatos és interaktív programokon vehetnek részt az érdeklődők.
Természetismereti programokkal, köztük faültetéssel, madárgyűrűzéssel és játékos vetélkedőkkel várja az érdeklődőket a Nyíregyházi Egyetem (NYE) a Tuzson János Botanikus Kertjében pénteken 9 és 15 óra között – közölték a szervezők az MTI-vel.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület tagjai többek között a madárvédelemről, a madárodúk típusairól és azok kihelyezéséről, kezelésérők tartanak előadást.
A botanikus kertben odúellenőrzéseket is végezhetnek a természetbarátok, emellett megfigyelhetik a fészkeket, a tojásokat, de akár a kotló madarakat vagy a frissen kikelt fiókákat is.
Mint írták, az erdei iskolai programjain a résztvevők betekinthetnek az erdő gazdasági és ökológiai szerepébe, de különféle faanyagokat is kézbe vehetnek. Mindezek mellett az érdeklődők megismerhetik az odúlakó madarak életét, de az előkészített faanyagból a csoportok saját odút is készíthetnek majd, melyet magukkal vihetnek.
Kiemelt eseményként említik az Év fájának választott korai juhar délelőtt tíz órakor kezdődő elültetését a botanikus kertben, de az Év madara, a böjti réce bemutatása is nagy hangsúlyt kap a rendezvényen. A programok között madárgyűrűzés is szerepel, ahol a látogatók testközelből figyelhetik meg, hogyan történik a tudományos célú madármegfigyelés.
A szervezők az interaktív bemutatók mellett tematikus vetélkedőkkel és jelképes nyereményekkel is készülnek. Az esemény elsődleges célja, hogy fontos természetvédelmi ismereteket közvetítsen, főként a fiatalabb generáció számára – olvasható a közleményben.
A madarak és fák napja alkalmából szervezetett rendezvényre a belépés ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Magyarországon 1906 óta ünneplik a madarak és fák napját, amely Herman Ottó természetvédő javaslatára, Apponyi Albert vallás- és közoktatásügyi miniszter támogatásával vált hivatalosan jeles nappá. A több mint 100 éves hagyomány célja, hogy felhívja a társadalom, különösen az ifjúság figyelmét az őket körülvevő élővilágra és a természetvédelem fontosságára – írták.
- Kevesebb ritkítás, rendezettebb vetés – így segíthet a vécépapírguriga
- A holtfák rejtett lakója: így segíti a természetet az orrszarvúbogár
- Világszinten is egyedülálló természetvédelmi siker Magyarországon
- Döbbenetes mennyiségű illegális szemét került elő az erdőkből
- Hasonlítanak, mégis egészen más az életük – rózsabogár vagy zöld cserebogár?
- A túlbetonozás ára: termőföldet, vizet és hűvösebb városokat veszítünk
2026. június 13.
Kisebb döntések, nagyobb változás: így alakulhat át Európa étrendje
2026. június 12.
Átalakíthatja az autózást az E20-as benzin megjelenése
2026. június 12.
Nem lesz elég, hogy „lebomló” – szigorodnak a biohulladék szabályai
2026. június 11.