A szunnyadó természet először a talajon kezd el éledezni a hideg tél után, és megjelennek az első kis zsenge növények, virágok, a fiatal fák hajtásai. Elkezdenek előbújni téli kuckójukból a különböző állatok, rovarok és kétéltűek. Ezért is nagyon fontos, hogy ne térjünk le a jelölt turistautakról, nehogy taposásunkkal kárt tegyünk az ébredező élővilágban.
Ne szedjük le!
A tavaszi erdő számtalan színpompás virágnak ad otthont, melyek sokszor szinte színes szőnyegként terítik be a talajt. De bármennyire is csábító, hogy egy-két szálat leszakítsunk, ne engedjünk a kísértésnek. A legtöbb virág ugyanis védett, és akár 250.000 forint eszmei értékű virágot is leszakíthatunk, ami valóságos tragédia a természetre nézve. Azt talán pedig mondani sem kéne, hogy semmilyen állatot se vigyünk haza, ne szakítsuk ki az élőhelyéről.
Agancsot talált? Jó helyen van, hagyja ott!
Erdőjárás közben előfordulhat, hogy elhullajtott szarvasagancsba botlunk. Bár csodaszép dísze lehetne otthonunknak, a törvény értelmében engedély nélkül szigorúan tilos hazavinni. Persze gondolhatnánk, hogy egy-egy agancs kinek hiányozhat, de a területen illetékes vadászatra jogosult szakemberek az elhullajtott agancsokból is igen értékes információkhoz jutnak az ott élő vadállatok populációjáról, az egyedek koráról, egészségi állapotáról.
Ne szemeteljünk!
Azt gondolnánk, ez egyértelmű. Ám az erdőt járva sajnos sokszor kiderül, hogy ezt gondolva túl optimisták vagyunk. Az odafelé teli palack vagy csokispapír hazaafelé üresen mégis nehéznek bizonyul. A hulladékon felül pedig a megmaradt ételt se hagyjuk hátra, ugyanis a vadállatoknak nem a mi táplálékunkra van szüksége. Akár el is pusztulhatnak az ilyen élelmiszerektől.
Ne játszunk a tűzzel!
Szalonnasütés madárcsicsergés közben az erdőben a barátokkal? Nagy élmény, de még nedves, csapadékos időben is mindig csak és kizárólag a kijelölt tűzrakóhelyeken rakjunk tüzet, és előtte mindig tájékozódjunk az esetleges tűzgyújtási tilalmakról!
Kutyát csak pórázon!
Amennyiben nem vadász- vagy szarvasgombát kereső kutyánk van, amellyel éppen engedéllyel és munka közben tartózkodunk az adott területen, kivétel nélkül minden eb csak és kizárólag pórázon sétáltatható! Sajnos a legtöbben ezt sem tartják be, és hagyják kedvencüket az erdőben futkározni. Ezzel pedig számos ott élő vadállat nyugalmát megzavarhatják, vagy akár testi épségét és az életét is kockáztathatják. Fokozottan igaz ez a tavaszi időszakra, amikor a vadon élő állatok többsége világra hozza az igencsak védtelen utódait.
Gomba, gyógynövény, medvehagyma
Ha gombát találunk, csupán kíváncsiságból ne szedjük le azt, illetve fajmeghatározási céllal is csak maximum 1-2 termőtestet gyűjtsünk be. Étkezési célra egy személy számára naponta legfeljebb 2kg gomba szedése megengedett, értékesítéshez pedig tevékenységünket jelentenünk kell az erdőgazdálkodó felé.
Az állami erdészet kezelésében álló, de nem védett természeti státusszal rendelkező területen (amennyiben jogszabály másképpen nem rendelkezik) személyenként és naponta legfeljebb 2 kg gyógynövény gyűjtése minősül egyéni szükségletnek, mely azonban kereskedelmi forgalomba nem hozható.
A tavasszal megtalálható medvehagyma állami erdőben saját felhasználásra bárki számára szabadon gyűjthető, a vonatkozó előírások szerint személyenként maximum 2 kg/nap mennyiségben. A saját célra gyűjtött növényt tilos értékesíteni, valamint magánerdőben való gyűjtéshez engedélyt kell kérni.
Forrás: green.hu