Paks II.: két év haladékot kapott öt létesítmény építése

Megosztás:

Folytatódik a Paks II. projekt már kiadott engedélyeinek hozzáigazítása ahhoz, hogy a beruházás a tervezettnél lassabban halad. Ám már így is a látványosabb szakaszához ért, ma újabb országgyűlési képviselő tartott helyszíni terepszemlét. A két, együtt 2400 megawatt teljesítményű, karbonsemlegesen működő paksi atomblokk áramát már nagyon várja a magyar gazdaság.

A Paks II. beruházás során szükség lesz három, egyenként 500 fős kiszolgáló- és öltözőépületre is. Az épületek 2022-ben kiadott építési engedélye 2025. február 11-én lejárt, de sajnos mégsem készült el.

Ezért az Országos Atomenergia Hivatal új határozatokat adott ki, amelyekben az építési engedélyek hatályaként egy két évvel későbbi időpontot jelölt meg: 2027. február 11-et. A beruházás további feltételeit változatlanul hagyta. Az indoklásban az szerepel, már látható volt, hogy a mai határidőre nem készülnek el.

Hasonló előzményekkel szintén két év haladékot kapott

  • egy 300 fős étterem és főzőkonyha,
  • valamint egy nyitott terület kialakítása, amelyen majd hulladéktároló konténereket helyeznek el.

Az, hogy a két új 1200 megawattos blokk építése a tervezettnél lassabban halad, már ismert, hiszen többek között ezért kell majd a módosítani az építésére vonatkozó szerződést. A most legutóbb kiadott engedélyek apropója mindössze az, hogy az eddig hatályos engedélyek éppen most jártak le. Vélhetőleg a projekt több, további engedélyét is módosítani kell még, hiszen újabb határidők közeleghetnek, a beruházás lépcsői pedig egymásra épülnek.

Hamarosan újabb munkafázisokkal végeznek Pakson

Most éppen arról számolt be a Paks II. Zrt. facebook-oldala, hogy Bencze János országgyűlési képviselő (Jobbik) a beruházás helyszínén február 11-én személyesen tájékozódott a projekt aktualitásairól.

A korábbi képviselői látogatásokhoz hasonlóan Jákli Gergely elnök-vezérigazgató megerősítette, hogy a médiában megjelent állításokkal szemben a résfal nem dőlt meg, ez eleve fizikai képtelenség, és továbbra is ellátja vízzáró szerepét.

Ennek köszönhetően a talajvíz és a kivitelezésből képződő technológiai víz csak

  • kontrollált körülmények között,
  • a munkagödör méreteinek megfelelő mértékben,
  • a tervezési paraméterekhez képest kisebb mennyiségben

van jelen. A sarok pedig nem a munkagödör déli falán, hanem a déli szakaszon található „félszigeten” vált le. Az 5-ös blokk munkagödrének kerülete meghaladja a 700 métert, a sarok leválása ezen belül mintegy 3-4 méteres szakaszon történt, vagyis az érintett terület a falszakasz kerületének körülbelül a fél százalékát éri el. A tájékoztatón elhangzott,

  • hogy az 5-ös blokk alatt a talajkiemelés hamarosan lezárul,
  • folyamatban van a talajszilárdított tömb egyes részeinek javítása,
  • és közben zajlik az elkészült munkagödör dokumentációjának véglegesítése.
Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük