Már most készülnek az alacsony vízállásra: úszó vízkivételi mű került a Tiszára

Megosztás:

A Tisza alacsony vízállása miatt úszó vízkivételi művet telepítettek Szolnokon, hogy közel 91 ezer ember ivóvízellátása biztonságos maradjon.

A Tisza alacsony vízállására készülve úszó vízkivételi művet telepítettek Szolnokon, hogy a térség ivóvízellátása a következő időszakban is biztonságosan és zavartalanul működhessen. Az intézkedés megelőző jellegű, vagyis jelenleg nem fennálló ellátási problémára reagál, hanem arra készül fel, ha a folyó vízszintje tovább csökkenne.

A rendszer kiemelt jelentőségű, hiszen a szolnoki felszíni vízmű Szolnok és hét környező település ivóvízellátását biztosítja, összesen közel 91 ezer ember számára.

Előre készülnek az alacsony vízállásra

A telepítést a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság, a Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt. és a Búvár Kft. közösen végezte el. Az úszó vízkivételi mű feladata az, hogy szükség esetén átvegye vagy támogassa a nyersvíz kivételét akkor, ha a Tisza vízszintje eléri a kritikus tartományt.

A munkálatok során az úszóműre két mobil szivattyút telepítettek, emellett kiépítették a működtetéshez szükséges csatlakozásokat is. Ez azt jelenti, hogy ha szükségessé válik, a rendszer rövid idő alatt üzembe állítható.

A szakemberek hangsúlyozták: jelenleg nem történt átállás, az úszó rendszer egyfajta biztonsági tartalékként áll rendelkezésre.

Egyre korábban válik szükségessé az előkészület

A Tiszamenti Regionális Vízművek tájékoztatása szerint az elmúlt években egyre korábbi időpontban kerül sor az úszó vízkivételi mű telepítésére. Míg korábban később vált indokolttá az előkészület, idén már június elején a helyszínre vontatták az 50 négyzetméteres úszó „szigetet”.

A rendszer célja, hogy csökkentse azokat a kockázatokat, amelyeket az alacsony vízszint jelenthet a nyersvízkivétel szempontjából.

A beszámoló szerint a Tisza vízállása pénteken mínusz 297 centiméter volt, ami mindössze 4 centiméterrel maradt el az eddig mért legalacsonyabb értéktől.

Nem először alkalmaznak ilyen megoldást: 2022-ben és 2025-ben is telepítettek már hasonló rendszert, ugyanakkor akkor végül nem kellett éles üzemben használni.

A mostani előkészület ugyanakkor jól mutatja, hogy a vízügyi és vízellátási szakemberek célja nem a problémák utólagos kezelése, hanem az, hogy már jóval korábban felkészüljenek az esetleges szélsőséges helyzetekre.

A telepítést követően az úszómű működését már ki is próbálták, és a tájékoztatás szerint mindkét szivattyú megfelelően működött.

Forrás: MTI

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük