Így szipolyozzuk ki a vizet a földekből – Ám a vízkörforgás helyrehozható!

Megosztás:
Forrás: Pixabay

Aszály, szárazság, elsárguló növények, szomjazó, kitikkadt állatok. Nem egy gyönyörű kép, és ezt az állapotot főképp mi, emberek idéztük elő. A helyzet nem lesz jobb, hacsak nem kezdünk el tenni valóban valamit annak érdekében, hogy helyreállítsuk, amit tönkretettünk.

A továbbiakban 3 olyan videót ajánlunk, amely remekül összefoglalja a vízkörforgást, a vízgazdálkodás rossz és jó aspektusait. A legelsővel biztosan sokan találkoztak már biológiaórán, ám a klímaváltozás hatásainak kereszttüzében egészen más értelmet nyer a víz. Akkor érezzük igazán hiányát, ha nincs. A vizet természetesnek vesszük, hiszen folyik a csapból, a kútból, a kerti slagból. Ott csillog a tavak, folyók és patakok tükrén, és nem kell természetrajongónak lenni ahhoz, hogy lássuk, milyen kiemelkedően fontos élettér az élőlények számára. Ahol víz van, ott élet van. Elég csak egy aprócska kerti tavat készítenünk, hogy lássuk, pillanatok alatt birtokba veszi a természet.

A víz körforgása életet ad

A víz körforgása csodálatos és könnyen érthető. Nézzük meg először, hogyan is kerül az áhított eső a földjeinkbe, és miképp táplálja az élővizeinket!

Ha tönkretesszük, a vesztünkbe rohanunk

Sajnos azonban az ember megváltoztatja ezt. Szennyezzük, megzavarjuk és átalakítjuk a fent bemutatott folyamatot, aminek brutális következményei vannak. Mindezt már a bőrünkön tapasztaljuk: a júniusi aszály, a csapadék hiánya egyfelé mutatnak. Az emberi tevékenység irányába. Felszántjuk a földjeinket, lecsapoljuk a vizes élettereket, a mocsarakat és a folyókat, kivágjuk a fákat, hogy betonépületek kerüljenek a helyükre. Csakhogy a betonból sosem hullik majd alá az éltető víz.

Élesszük újra a vízkörforgást!

Borzalmas találkozni ezekkel a képekkel és szembesülni azzal, miképp tesszük tönkre a működő rendszereket. De mindig van egy „de”! Lehet másképp is csinálni, és bármikor dönthetünk az élet és a vízgazdálkodás jó gyakorlatai mellett. A létező technikák megismerése, alkalmazása segíthet abban, hogy újra vizet engedjünk a tájba, és megtanuljuk, hogyan állíthatjuk vissza a vízkörfogás természetességét.

Mindez arról szól, miképp élhetünk harmóniában a természettel és a földdel. Mielőbb meg kell tanulnunk ezt, hogy ne folyamatos rombolásban, hanem egy újjáélesztett világban élhessünk.

Forrás: greendex.hu

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük