Holtágakba és védett területekre érkezik a víz – országos program zajlik
- Környezetvédelem
- 2026. június 3.
- 0
Az Országos Vízügyi Koordinációs Központ szerint jelenleg a vízmegtartás és a térségi vízpótlás a legfontosabb feladat.
Országszerte a vízmegtartáson és a vízpótláson dolgoznak
Az Országos Vízügyi Koordinációs Központ tájékoztatása szerint az elmúlt hetekben jelentős mennyiségű vizet juttattak ki különböző térségekbe, elsősorban ökológiai célból. A vízpótlási munkák jelenleg is folyamatosan zajlanak, és újabb területek bevonása is napirenden van.
A közlés szerint május végéig közel 8 millió köbméter víz került holtágakba, természetvédelmi területekre és egyes, nem állami kezelésben lévő csatornákba.
Egyre több helyszínen zajlik ökológiai vízpótlás
A koordinációs központ folyamatosan hagyja jóvá azokat a beavatkozásokat, amelyeket a vízügyi igazgatóságok nemzeti parkokkal, önkormányzatokkal és civil partnerekkel együttműködésben valósítanak meg.
Jelenleg már 27 helyszínen történik vízpótlás vagy vízellátási beavatkozás. Többek között érintett a Szikrai-Holt-Tisza, az Alpári-Holt-Tisza, a Tiszadobi-holtág, a Tiszaugi-Holt-Tisza, a Bodrog keleti holtága, a Tunyogmatolcsi-Holt-Szamos, a Dabasi-Turjános természetvédelmi terület és a Fokorú-puszta vizes élőhelye.
A legtöbb helyen szivattyús megoldással történik a víz kijuttatása, míg egyes területeken – például a Tolnai-holtágaknál – a vízutánpótlás gravitációsan is megoldható.
Nemcsak pótolják, hanem vissza is tartják a vizet
A vízügyi ágazat jelenleg nemcsak vízpótlással dolgozik, hanem kiemelt cél a meglévő vízkészletek megtartása is. Ennek érdekében több vízkormányzási műtárgyat zárva tartanak, hogy a rendelkezésre álló vízmennyiség minél tovább a rendszerben maradjon.
A tájékoztatás szerint jelenleg 632 millió köbméter víz maradt visszatartva a duzzasztott folyószakaszokon, csatornákban és tározókban. Az előttünk álló időszak intézkedései részben már a várható csapadék és az esetleges vízszint-emelkedések hasznosítására készülnek.
A Velencei-tónál is új lépések jönnek
A központ arról is döntött, hogy a Velencei-tó alacsony vízállása miatt újabb vízminőségmérő bóját telepítenek. A rendszer több fontos paramétert figyel majd, köztük a vízhőmérsékletet, a pH-értéket, az oldott oxigén mennyiségét, a vezetőképességet, a zavarosságot és a klorofillszintet.
Az adatokat a szakemberek folyamatosan, online követik és elemzik annak érdekében, hogy időben észlelhetők legyenek az esetleges változások.
Forrás: MTI
- Nem mind darázs, ami csíkos
- Több mint 10 tonna hulladék tűnt el a Tisza-tóról – véget ért a VII. PET Kupa
- Olvadó jég, változó világ – mit mutatnak a legfrissebb adatok a krioszféráról?
- Új madáreltérítő eszközök segítik a vándormadarak biztonságát Magyarországon
- Madarak, teknősök, védett fajok is érintettek az elhagyott horgászeszközök miatt
- Most a fiatal fákon a sor: egyszerű módon segíthetsz a nyári szárazság idején
2026. június 22.
Nem is hinnéd, milyen gyönyörű bogarak élnek Magyarországon
2026. június 22.
Kánikulában sem kell feladni – így maradhat élhető és zöld a kert
2026. június 21.