Hogyan védhetjük meg a napelemeket a jégesőtől?
- Zöldenergia
- 2025. május 7.
- 5
- 0

Az itthon is mind gyakoribb szélsőséges időjárási események, például a jégesők növekvő kockázatot jelentenek a napelemes rendszerekre. Bár bizonyos mértékig ellenállóak, és van rájuk garancia, egyre inkább egyéb kockázatkezelési megoldások is szükségesek.
A prognózisok egyelőre megközelítőleg sem képesek pontosan előre jelezni, hogy a vihartevékenység hosszú távon hogyan alakulhat térségünkben. Most még az sem egyértelmű, hogy bár úgy tűnik, a globális felmelegedés hatására vajon valóban egyre nagyobb jégdarabok hullanak-e a jégesők alkalmával? Mindenesetre a jégesők jelentette kockázat egyre hangsúlyosabb téma a naperőművek vonatkozásában.
A tulajdonosok és a biztosítók jégeső okozta kárai gyarapodnak, ami várhatóan már csak a naperőművek terjedése miatt is tartós trend lehet, ezért a jégesőkkel szembeni megelőző, proaktív megközelítés egyre inkább ajánlott nemcsak a napelemparkok, de a háztartási méretű (HMKE) napelemes rendszerek esetében is.
Jégesőteszten is meg kell felelniük a napelemeknek
A minőségi napelempaneleket általában úgy tesztelik és gyártják, hogy ellenálljanak az átlagos jégesőknek. A legtöbb gyártó a modulokat célzott jégesőtesztnek veti alá, melynek során egyebek mellett jégdarabokat, teniszlabdákat vagy vasgolyókat ejtenek/lőnek ki a modulokra 80 kilométer/órás sebességgel. A napelemek jégesővel szembeni ellenálló képességét elsősorban a külső üvegborítás vastagsága befolyásolja, amely az egyes modellek esetében eltérő lehet. A vastagabb üvegborítású panelek értelemszerűen kevésbé vannak kitéve az energiatermelést is csökkentő súlyosabb sérüléseknek.
A jégeső által a napelemekben okozott károk nemcsak biztonsági, tartóssági és esztétikai problémát jelentenek, hanem a napelemek teljesítményét is csökkenthetik. A napelemek a felületükön a jégeső hatására kialakuló repedések ellenére is képesek működni, de a károsodás mértékével arányosan romlik az energiatermelő képességük. Súlyosabb esetben akár teljes napelemparkok is működésképtelenné válhatnak.
Új fejlesztéseket ösztönöz a kockázat növekedése
Az esetleges károk csökkentése gyakran extra beruházásokat tesz szükségessé, de a kockázat növekedésére tekintettel ezeket valószínűleg egyre inkább megéri megvalósítani.
Először is érdemes az elérhető legjobb minőségű napelemeket telepíttetni, mivel ez önmagában mérsékli a jégkár kockázatát. A panelek ezzel kapcsolatos tesztjeinek ellenére azonban a legtöbb napelem esetében a jótállás nem terjed ki a jégeső okozta károkra. Azok a garanciák pedig, amelyek a környezeti tényezők kategóriáján belül mégis foglalkoznak a jégesővel, csak meghatározott specifikus körülményekre vagy eseményekre vonatkoznak.
A naperőmű extrém jégeső elleni védettsége a napelemek dőlésszögének növelésével is fokozható, mivel a legtöbb kárt okozó, nagy, nehéz jégdarabokkal érkező esők többnyire közel merőlegesen esnek a talajra. Ez a megoldás azonban csak korlátozott mértékben (vagy egyáltalán nem) alkalmazható bizonyos rendszerek, például a tetőre telepített és egyéb, fix tartószerkezetes naperőművek esetében, és csökkenti az energiatermelés hatékonyságát, illetve a panelek kihasználtságát is.
Megéri napelem-biztosítást kötni
A fő kockázatkezelési megoldást azonban a napelem-biztosítás jelenti a háztartási napelemes rendszerrel rendelkező ingatlantulajdonosok számára is.
A készülő napelemrendszert már a kivitelezés fázisában is lehet és érdemes biztosítani az erre szolgáló építés- és szerelésbiztosításokkal. Az ingatlan tulajdonosának érdemes áttanulmányoznia a meglévő lakásbiztosítási szerződését is, elérhetők ugyanis olyan lakásbiztosítások, amelyek építés, bővítés, sőt felújítás alatt álló ingatlanokra is kiterjeszthetők, a szerződésben meghatározott időtartamra és limitig. Hitelből vagy állami támogatásból finanszírozott napelemes rendszer kiépítésénél a finanszírozó elő is írhatja a napelemes rendszer biztosítását.
Ezeknek a berendezéseknek a kárai is biztosíthatók a lakásbiztosítási szerződés kiterjesztésével. A biztosítóknál ezek a berendezések az ingatlanvagyon-csoport részét képezik. A biztosítás napelemekre való kiterjesztésének költsége éves szinten mindössze néhány ezer forinttal emeli a biztosítási díjat. Vannak ugyanakkor olyan lakásbiztosítási termékek is, amelyekben már eleve benne van a napelemek biztosítása – tudtuk meg a Magyar Biztosítók Szövetségétől (MaBiSz).
Emelkedik a napelemkárok száma
A biztosítók nem rendelkeznek külön a napelemekre, illetve a jégeső okozta károkra vonatkozó adatokkal. A napelemes rendszerek épületszerkezeti elemnek minősülnek, és nem tartják nyilván, hogy konkrétan milyen épületszerkezeti elemek károsodtak egy-egy esemény alkalmával, így azt sem, hogy a napelemben bekövetkezett károsodást vihar, jégverés vagy éppen tűzkár okozta-e – közölte érdeklődésünkre az Alfa Vienna Insurance Group Biztosító Zrt.
Általánosságban elmondható, hogy a leggyakoribb és a legnagyobb károkat a szélvihar okozza (tetőkárok, fák kidőlése stb.). Ez gyakran jár együtt villámcsapásokkal is, amelyek szintén jelentős károkat tudnak okozni, különösen az úgynevezett másodlagos hatáson keresztül. Ez azt jelenti, hogy a villám nem közvetlenül a biztosított épületbe csap be, hanem valahol a felsővezetékbe, és a túlfeszültség – végigfutva a hálózaton – az épületekben bedugott elektromos készülékekben okoz kárt. A biztosító tapasztalatai szerint a leggyakrabban a napelemek invertere károsodik villámcsapás következtében.
A jégeső is komoly kockázatot jelent, és jelentős károkat okoz a tetőben, a vakolatban, a szigetelésben, de a társaság szerint ez itthon egyelőre ritkábban fordul elő. Tapasztalataik alapján jégverést és viharkárt követően az ügyfelek nagyon ritkán jelentenek napelemkárt, de ahogy nő a napelemes rendszerek száma a tetőkön, úgy nő a károsodásuk gyakorisága is. A napelemek külső felülete ütésálló, így a jégverés elvileg nem károsíthatja. Ennek megfelelően a napelem viharok idején Magyarországon elsősorban akkor károsodik, ha nem megfelelően rögzítették.
Forrás: greendex.hu
- Zöld Magyarország: 50 millió facsemete évente!
- A Föld napja – Közösen ültetett fát Németh Szilárd és Nyitrai Zsolt
- Több mint 440 milliárd forint értékben pályázhatnak vállalatok
- A Svájci Alap támogatásával fejlesztik tovább a mórahalmi geotermikus rendszert
- Böjtöléstől mulatságig: a húsvéti ünnepkör története
- Az UBM üzembe helyezte a mintegy 1,8 milliárd forintból felépített nyírmeggyesi naperőművét
2025. május 8.
Újabb beruházás támogatja az erdei turizmust
2025. május 8.
Fejlesztik a Budakeszi Vadaspark melletti erdőket
2025. május 7.
Hogyan védhetjük meg a napelemeket a jégesőtől?
2025. május 7.
Másfél millió facsemetét ültettek el a Gemencen
2025. május 6.