Hat másodperc alatt műtrágya és üzemanyag készíthető szennyezett vízből

Megosztás:
Forrás: Pixabay

A Yale Egyetem új technológiája egyszerre nyit utat a víztisztítás, a műtrágyagyártás és a fenntartható energiatermelés előtt – fosszilis anyagok nélkül.

A Yale Egyetem kutatói olyan új elektrokémiai technológiát fejlesztettek ki, amely képes a szennyezett vízben található nitrátot hat másodperc alatt hasznos ammóniává alakítani – méghozzá 92%-os hatékonysággal.

Ez a módszer új irányt mutathat a fenntartható műtrágyagyártásban és az alternatív üzemanyagok előállításában is, fosszilis alapanyagok felhasználása nélkül.

A nitrát kis mennyiségben fontos a növények számára, de túlzott mennyiségben súlyosan rontja a vízminőséget. Az eddigi nitrát-eltávolítási módszerek lassúak, drágák és gyakran káros melléktermékeket eredményeztek.

A Yale kutatócsoportja azonban egy kettős technológiai újítással oldotta meg ezt a problémát.

A fejlesztést a Winter Lab kutatói vezették, akik réz és szén-nanocsövekből készült, elektromosan vezérelt membránt alkalmaztak az elektrokémiai átalakító rendszerükben. Ez a membrán a kulcsa annak, hogy a nitrátból gyorsan és hatékonyan ammónia képződjön.

A rendszer egyik fontos eleme az ionofór, amely képes megkötni a reakcióközben keletkező nitritet, és biztosítja, hogy az végül teljes egészében ammóniává alakuljon. A másik kulcstényező a speciális membrán, amely jelentősen felgyorsítja az átalakulási folyamatot, melléktermékek nélkül.

Forrás: agroinform.hu

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük