Fenntartható papír falevelekből

Megosztás:
Forrás: Pixabay

A világ egyre inkább elfordul a műanyagtól: az egyszer használatos műanyag csomagolóanyagokat és termékeket fokozatosan a papíralapú alternatívák váltják fel.

Az Energiastratégia Intézet elemzésében rámutat arra, hogy a tendencia hatása azonban kettős: bár csökken a műanyagszennyezés, a növekvő papírigény fokozott fakitermeléshez vezet, ez pedig kedvezőtlen hatással van a természetes ökoszisztémákra.

Ez az ellentmondás ihlette meg a fiatal ukrán feltalálót, Valentyn Frechkát, aki egy erdei séta során jutott arra az egyszerű, ám mégis forradalmi felismerésre, hogy a lehullott falevelek is tartalmazzák a papírgyártás legfontosabb alapanyagát, a cellulózt. E felismerésből nőtt aztán ki sikeres vállalkozása, a Releaf.

Kezdetben iskolai laboratóriumi kísérletek során vizsgálta, hogyan lehet a levélhulladékból jó minőségű papírt előállítani. Azt szerette volna elérni, hogy kevesebb erdőt irtsanak ki, és fenntartható alternatívát lehessen kínálni a hagyományos papírgyártás számára.

Kutatásait néhány éven belül már országos érdeklődés övezte, és rákerült az ukrán Forbes „30 alatti sikeres 30-asok” listájára is. 2022-ben üzlettársával közösen megalapította a Releaf Paper nevű vállalatot, amely többek között a Google for Startups-tól és a WWF-től is támogatást kapott. A cég ma már több nemzetközi márkával is együttműködik, termékei iránt pedig világszerte nő az érdeklődés. A tehetséges ukrán vállalkozó 2024-ben a rangos European Inventor Awardon második helyezést ért el a fiatal feltalálók kategóriájában.

Az elemzés tovább olvasható az Energiastratégia Intézet weboldalán.

Forrás: greendex.hu

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük