A nagy hőség a vízellátást is próbára teszi – ezt kérik a szakemberek

Megosztás:
Forrás: Pixabay

A hőség idején különösen fontos csökkenteni a locsolásra felhasznált ivóvíz mennyiségét és kerülni a pazarlást.

A következő napok tartós melege nemcsak a szervezetet terhelheti meg, hanem a vízellátási rendszereket is nagyobb igénybevétel elé állíthatja. Erre hívta fel a figyelmet a Magyar Víziközmű Szövetség, amely azt kéri: a kánikulában mindenki figyeljen a tudatosabb és takarékosabb vízhasználatra.

A szakemberek hangsúlyozzák, hogy a víziközmű szolgáltatók folyamatosan dolgoznak azon, hogy az ellátás biztonságosan működjön, ugyanakkor az extrém időjárási helyzetek egyre nagyobb kihívást jelentenek.

Nemcsak az számít, mennyit használunk – az is, mire

A közlemény szerint hőség idején különösen fontos átgondolni, hogy az ivóvizet milyen célokra használjuk fel.

A lakosságtól azt kérik, hogy locsolásra lehetőség szerint ne vezetékes ivóvizet használjanak, hanem ahol megoldható, összegyűjtött esővizet vagy saját kutat vegyenek igénybe. Emellett érdemes csökkenteni a locsolás gyakoriságát és az erre fordított vízmennyiséget is.

A felhívás kitér arra is, hogy az utak és járdák hűtését vagy pormentesítését ezekben a napokban ne ivóvízzel oldják meg.

A vízellátásban is egyre jobban érződik az időjárás hatása

A tájékoztatás szerint a legtöbb esetben akkor jelentkeznek nehézségek, amikor a rendszer valamely fontos eleme meghibásodik. Ilyenkor az elhárítás idejére átmeneti fennakadások alakulhatnak ki, ami a nagy melegben különösen érzékenyen érintheti az érintett területeket.

A szakemberek szerint a tudatos vízhasználat ilyenkor nem lemondást jelent, hanem inkább annak átgondolását, hogy mire használunk ivóvizet, és hol lehet egyszerűbb megoldásokat találni.

A következő napokban a saját komfortunk mellett a közös erőforrásokra is érdemes egy kicsit jobban figyelni.

Forrás: MTI

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük