A kiskert kártevői ellen – környezetbarát módon!

Megosztás:
Forrás: Pixabay

Akinek van otthon egy kiskert, veteményes vagy fűszerkertje, esetleg van pár gyümölcsfája, annak biztosan meggyűlt már a baja a különböző kártevőkkel.

Persze minden ellen létezik vegyszeres megoldás, ám az egészségünk és a környezetünk védelmében jobb, ha elkerüljük azokat. Cikkünkben olyan hatékony biológiai fegyvereket mutatunk, amelyekkel hatékonyan vehetjük fel a harcot a kiskertünk ellenségeivel.

A kiskert és a Katicabogár lárvák

A levéltetvek legismertebb természetes ellenségei a katicabogarak (még az invazív harlekin katica is), amelyek mind kifejlett, mind lárvaállapukban hatékonyan pusztítják a kellemetlen betolakodókat. Kis termetük ellenére naponta fejenként akár 40-50 darab zsákmányt is elfogyasztanak, ráadásul a levéltetveken kívül olyan kártevőket is pusztítanak, mint a pajzstetvek, takácsatkák, üvegházi molytetvek, tripszek, levéldarázs- és lepkelárvák. A kétpettyes katicabogár lárvái számos bioboltból beszerezhetők, ráadásul őshonos faj lévén tartós felszaporításuk is lehetséges.

Zengőlégy lárvák

Valószínűleg ezt már kevesebben tudják, de bizony a zengőlegyek is rendkívül jól jeleskednek a levéltetvek irtásában. A nőstény zengőlegyek a petéiket általában a levéltetvek kolóniáinak közepébe helyezik el, a petékből kikelő lárvák pedig bebábozódásuk előtt egyedenként akár 1000(!) darab levéltetűt is képes elfogyasztani. A felnőtt példányok emellett igen jól repülnek, így nagy területeken tudnak „működni“, repülés közben pedig a beporzást is nagymértékben segítik. Sajnos kereskedelmi forgalomban még nem kapható lárva, ám a kifejlett példányokat a kertünbe tudjuk csalogatni például bársonyvirággal, kaporral, mezei turbolyával vagy petrezselyemmel.

Parazita darazsak

Számos olyan darázsfaj létezik, amely petéit más rovarok testébe (kifejlett egyedbe, bábba, pajorba, petébe stb.) helyezi, a petéből kikelő lárvák növekedésük közben pedig szépen felfalják a gazdaszervezetet. Eme tevékenység igen jól jön a kiskertben, ugyanis számos kártevő rovar szerepel a célpontok között. A különböző parazitoid darazsak kiváló ellenszerei a levéltetveknek, a levélbányászoknak, a lisztbogaraknak, a cserebogárnak, a bűzbogaraknak, hernyóknak és a fehérlegyeknek. A természetesen előforduló fürkész- és tőrösdarazsak mellett a bioboltokból beszerezhető egy egészen kisméretű petefürkész (mely az ázsiai márványpoloskákat pusztító szamuráj darázs mákszemnyi rokona), amely „kicsi a bors de erős“ jeligére hihetetlenül erős fegyver lehet a kiskertben.

Fonálférgek

Elsőre talán kicsit bizarrnak tűnhet, hogy különböző fonálférgeket szórjunk szét a kiskertünkben, pedig hosszútávú és biztonságos megoldást nyújthatnak például a lótetű, a cserebogár pajor, különböző hernyók és a meztelencsigák ellen. A speciális fajok (pl. Heterorhabditis, Steinernema, Phasmarhabditis) más, hasznos élőlényekre és ránk emberekre teljesen ártalmatlanok, csak a célállatokat pusztítják el. Kertészetekben, bioboltokban beszerezhetők.

Ragadozó atkák

Atkaölő kemikáliák helyett lehet nagyszerű és vegyszermentes a kereskedelmi forgalomban is kapható ragadozó atkák (Typhlodromus pyri) bevetése. Ezek a kis harcosok kíméletlenül veszik fel a kesztyűt a szőlőt és a gyümölcsfákat károsító takácsatkákkal, valamint a levél- és gubacsatkákkal. És mivel ez is őshonos fajunk, betelepítése és alkalmazása nem lesz negatív hatással a rovarvilágra.

Baktériumok

Igazi csodafegyver a biológiai védekezésben a Bacillus thuringiensis, mely a vízben és talajban lakó baktériumok egyik fajtája. Emberre, állatokra, és a nem kártevő rovarokra teljesen ártalmatlan, azonban kíméletlenül elbánik az olyan kártékony rovarokkal, mint például a lucfenyő rügyféreg, a cigánymoly, vagy a káposztalepke hernyója.

Látható tehát, hogy számtalan természetes megoldás létezik, mellyel vegyszermentesen, biztonságosan és hatékonyan védhetjük meg a veteményesünket és a gyümölcsfáinkat a különböző kártevőktől. Érdemes ezekkel élni ahelyett, hogy mérgekhez nyúlnánk!

Forrás: green.hu

 

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük