A Föld napja – A természet ajándék, amelyért felelősséggel tartozunk
- Környezetvédelem
- 2025. április 22.
- 4
- 0

A természet szeretete és a teremtett világ tisztelete mélyen gyökerezik a magyar kultúrában és gondolkodásban. Az Agrárminisztérium prioritásnak tartja támogatással ösztönözni a természet védelmét, a nemzeti parkokat, ezen törekvések a jövőben is folytatódnak, ugyanakkor a Föld napján is fontos hangsúlyozni, hogy eredmények csak közös összefogással, helyi közösségek, önkormányzatok, civil szervezetek és tudományos műhelyek együttműködésével érhetők el - olvasható az Agrárminisztérium közleményében.
A nemzeti parkok nem csupán a flóra és fauna menedékei, hanem a hagyományok, a kulturális örökség és a szellemi értékek őrzői is. A természetes élőhelyek, az erdők, vizek, rétek, a pásztoroló legeltetés vagy éppen a régészeti lelőhelyek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a magyar táj és a magyar lélek egymásra találjon.
Környezetünk védelme nem ideológiai kérdés, hanem közös morális kötelességünk: gondoskodni arról, hogy a jövő generációi is tiszta vizet, egészséges élelmet, élhető környezetet, szép tájakat és gazdag élővilágot örökölhessenek – hangsúlyozták a Föld napján kiadott közleményben.
Kiemelték, hogy
a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) révén hazánkban eddig 109 projekt valósult meg összesen 42 milliárd forint értékben, amelyek mintegy 180 ezer hektáron javították a természeti környezet állapotát.
A KEHOP Plusz pedig ennek a folytatása, ami által most újabb 60 projekt indult el, ismét 42 milliárd forintos keretösszeggel, amelyek további 100 ezer hektárnyi területen segítik elő a biológiai sokféleség megőrzését, az élőhelyek helyreállítását, a fenntartható gazdálkodást és a környezeti nevelést.
A magyar nemzeti parkok évente több mint másfél millió látogatót fogadnak, és az ökoturisztikai létesítmények felét maguk működtetik, így nemcsak a természeti értékek védelmében, hanem a környezettudatos szemléletformálásban is kulcsszerepet töltenek be.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Parkban a Hévízi-tó és környékének rekonstrukciója, a Duna-Dráva Nemzeti Parkban a Bezerédi-Duna-ág rehabilitációja, a Hortobágyon a Pásztormúzeum és a vásártér megújulása, a Kiskunságban az új információs központ, a tápiószelei génbank világszínvonalú fejlesztése mind-mind azt mutatják: a természetvédelem hazánkban nem elvont eszme, hanem élő gyakorlat, amely kézzel fogható eredményeket hoz – írták a közleményben.
- Zöld Magyarország: 50 millió facsemete évente!
- A Föld napja – Közösen ültetett fát Németh Szilárd és Nyitrai Zsolt
- Böjtöléstől mulatságig: a húsvéti ünnepkör története
- Több mint 440 milliárd forint értékben pályázhatnak vállalatok
- A Svájci Alap támogatásával fejlesztik tovább a mórahalmi geotermikus rendszert
- Az UBM üzembe helyezte a mintegy 1,8 milliárd forintból felépített nyírmeggyesi naperőművét
2025. április 30.
Tavasszal is óvjuk az erdőt!
2025. április 29.
Elért az első kifizetésekig az energetikai otthonfelújítási program
2025. április 28.
Kína megújulóenergia-termelő kapacitása már meghaladja a hőerőművekét
2025. április 28.
WEMOVE Mobilitási Park – A városi közlekedés jövője
2025. április 24.